Благовещение Пресвятой Богородицы

Благовещение Пресвятой Богородицы — это один из двенадцати главных церковных праздников. Русская Православная Церковь отмечает Благовещение 7 апреля по новому стилю, это непереходящий праздник, то есть отмечается всегда в один и тот же день. Но по традиции верующие начинают праздновать накануне вечером. По библейской истории, Деве Марии явился архангел Гавриил с благой вестью о грядущем рождении по плоти от нее Иисуса Христа.

В народе в этот день принято ходить в храм, молиться, подавать милостыню и заниматься благотворительностью. Символом Благовещения является белый голубь. Благовещение приходится на Великий пост перед Пасхой, но в этот день Русская православная церковь дает послабление поста. Так, например, прихожанам разрешается кушать рыбу. В славянской народной традиции Благовещение — «самый большой у Бога праздник». А еще на Благовещение весна зиму поборола. В ночь на этот день горели на земле костры — «палили зиму» и «грели весну»: в огонь бросали солому и мусор, тряпки и старую обувь, конский и коровий навоз, а вокруг костров водили хороводы, пели песни, прыгали через огонь. Еще в праздник Благовещения Пресвятой Богородицы, по древней русской традиции, после Литургии в Благовещенском соборе Кремля Патриарх, духовенство и дети выпускают на волю птиц. Этот обычай был возрожден в 1995 году и теперь совершается во многих храмах. На Руси выпускали разных птиц — голубей, синиц, жаворонков. Люди ловили их в лесу, бережно сажали в клетки, а потом, собравшись все вместе, выпускали в небо. Людям казалось, что лесные птицы, которых они выпустили на волю, будут ходатайствовать перед Господом за своих освободителей. А голубь и вовсе всегда был символом благой вести от Бога. И летящие на Благовещение в небо голуби олицетворяют благую весть о рождении Спасителя, которую архангел Гавриил принес Богородице.

С праздником Благовещения поздравляет вас и Русский центр: добра и тепла в душе, светлой веры и благих вестей вам!

Благовещение на Пресвета Богородица

Благовещение на Пресвета Богородица е един от дванадесетте основни църковни празници. Руската православна църква празнува Благовещение на 7 април по нов стил, това е постоянен празник, тоест винаги се празнува в един и същи ден. Но традиционно вярващите започват да празнуват предната вечер. Според библейската история архангел Гавриил се явил на Богородица с добрата вест за идващото раждане на Исус Христос в плътта от нея.

Обичайно е в този ден хората да ходят на църква, да се молят, дават милостиня и да правят благотворителност. Символът на Благовещение е белият гълъб. Благовещение се пада на Великия пост преди Великден, но на този ден Руската православна църква дава облекчаване на пост. Например на енориашите е позволено да ядат риба. В славянската народна традиция Благовещението е „най-големият празник на Бога“. А на Благовещение пролетта преодолява зимата. В нощта на този ден се палят огньове – „изгарят зимата” и „затоплят пролетта”: хвърлят сев огъня слама и боклук, парцали и стари обувки, конски и кравешки тор, а около огньовете се танцува, пеят се песни, прескача се огъня. Освен това на празника Благовещение на Пресвета Богородица, според древната руска традиция след Литургията в Кремълската катедрала „Благовещение” Патриархът, духовенството и децата пускат на воля птици. Този обичай е възроден през 1995 г. и сега се изпълнява в много храмове. В Русия  пускат различни птици – гълъби, синигери, чучулиги. Хората ги хващат в гората, внимателно ги слагат в клетки и след това, като се съберат всички заедно, ги пускат в небето. Хората смятат, че горските птици, които те пускат на воля, ще се ходатайстват пред Господа за своите освободители. А гълъбът винаги е бил символ на добрите новини от Бога. Гълъбите, които летят по Благовещение в небето, олицетворяват добрата новина за раждането на Спасителя, която архангел Гавриил носи на Божията майка.

Руският център ви поздравява с празника Благовещение: доброта и топлина в душата ви, лека вяра и добри новини за вас!